09129400038
چت آنلاین

فرفورژه چیست ؟ همه چیز درباره فرفورژه + فواید و معایب + فیلم

یکی از این فلزات محبوب دنیای امروز مدرن که بسیار کاربردیست فرفورژه می باشد که به دلیل تنوع و ظرافت بالا و قابلیت تغییر و تحولی که دارد در صنایع ساختمان سازی، درب و پنجره، دکوری جات و ... مورد استفادع قرار می گیرد. فرفورژه و آهن فرفورژه دارای قابلیت طراحی بسیار بالایی می باشد و همین قابلیت باعث شده است که از ما بقی فلزات در بخش طراحی پیشی بگیرد. در این صفحه می خواهیم به سئوال فرفورژه چیست و یا فرفوژه چیست به صورت کامل پاسخ بدهیم .
فرفورژه و انواع استفاده از آن
با نگاهی به محیط اطراف در دنیای امروز کاملا متوجه تغییرات و تنوع بالای دکوراسیون ها، ساختمان سازی ها و ... می باشیم. یکی از این نوع مورد ها که از این تنوع بالا جا نمانده و دارای پیشرف بسیار بالایی شده است فلزات می باشند. فلزات طیف وسیعی را تشکیل می دهند که هر کدام کاربرد و  خاصیت خود را بنا به ویژگی هایی که دارند در صنایع امروز استفاده می شود. پس به وضوح می توان این تنوع و پیشرفت را در دنیای فلزات مشاهده کرد .
 
فرفورژه چیست ؟
فرفورژه یک کلمه فرانسوی به معنی اهن زدن و در لغت به معنی اهن زدن یا آهن کوبیدن می باشد که در عام و لغات کاربردی امروزه به آن فرفروژه گفته می شود و تمام اهمیت بالای این فلز به قابلیت طراحی و ظرافت کاری ای که دارد می باشد. عموما مردم فکر می کنند که این فلز همان گلنرده های روی درب و نرده ها هستند اما این تصور کاملا اشتباه می باشد، بلکه این گلنرده هایی که بر روی درب ها و نرده می بینیم فقط و فقط ترکیبی از فعالیت هایی است که یک آهنگر بر روی این فلز انجام می دهد  این گل نرده ها تنها عضو کوچکی از فرفورژه ها هستند و میتوان گفت فرفورژه یک صنعت می باشد که به بخش های مختلفی تقسیم بندی می شود.
معرفی فرفورژه
گُل‌ نَرده یا همان فارسی‌شدهٔ فِرفورژه (به فرانسوی: Fer Forgé) یا فرفوژه به معنی تغییر حالت دادن و فر وار نمودن میله کرد یا چند ضلعی آهنی که قسمت نوک فلز به تدریج و با چکش باریک شده و در طی چند مرحله گرم کردن در کوره آهنگری به یک قطعه فر خورده زیبا جهت استفاده در کارهای تزیینی تبدیل می‌شود. این صنعت بیشتر در ترکیه انجام می‌شود و فر فورژه از دو قسمت فر + فورژه تشکیل شده که هر کدام معنی مجزای دارد . گل‌نرده‌های برگی – فورجی – کوره‌ای – فرفورژه و انواع قطعات فورج (قلیانی و استارت‌ها) از انواع فرفورژه ها هستند.
کاربرد فرفورژه
درب ماشین‌ رو فرفورژه یا فرفوژه  - درب ویلایی - درب نفررو - نرده راه‌پله‌های ساده و گرد - نرده جان‌پناه - نرده دور باغی - نرده یا سرنیزه روی دیواری - نرده حفاظ پنچره فرفورژه - نرده جلو بالکن یا تراس
فرفورژه متشکل از ترکیب بیشمار گل نرده از انواع و اقسام متفاوت آن در مجموعه ای از دیگر آهن آلات که به صورت منظم و نا منظم به دور هم پیچیده شده اند و ترکیبی زیبا و بسیار هنرمندانه از هنر دست آهنگر میسازند .
صنعت تولید مصنوعات فلزی عمدتاً از آهن و چدن می‌باشد که اصطلاح قدیمی چلنگری نیز برای آن مناسب است. هنر گل‌نرده‌سازی و آهن فرفورژه که از قدیم در کارگاه‌های کوچک آهنگری و به روشهای سنتی و با گداختن و شکل دادن آهن و یا با ریخته گری چدن و سایر فلزات در ایران انجام می‌شد، در سالهای اخیر پیشرفتهــای فراوانی داشته و تبدیل به صنعت تولید گلنرده و فرفورژه در کارگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ گردیده‌است. اینک ایران به یکی از صادرکنندگان بزرگ محصولات فرفورژه و گل‌نرده تبدیل شده‌ است. همانطور که گفتیم محصولات فرفورژه به چند بخش تقسیم می شود که این تقسیم بندی به چند عامل اساسی بستگی و مربوط می شود.
محصولاتی که فرفورژه جایگزین آنها می شود عبارتند از:
نرده های فرفورژه به جای نرده استیل و سنگ های قلیانی
درب های ماشین روی فرفورژه به جای کرکره برقی
درب آپارتمان به جای درب های ضد سرقت و …
نرده های فرفورژه
خوب است بدانیم که فلز فرفورژه چیست و چه کاربردهایی دارد ؟
فرفورژه یا همان گل نرده ها امروزه همه جا دیده می شوند، از دکور و وسایل خانه مثل تخت و ساعت گرفته تا بناهای ساختمانی، که اغلب درب و پنجره آن ها همه فرفوژه است. بهتراست دلایل و ویژگی های محبوب شدن این آهن شکل داده شده را با هم بررسی میکنیم .
معایب و فواید فرفورژه
محکم و مقاوم همانند فلز مثل آهن
این آهن بر خلاف چهره زیبا و ظریف و کارایی هایی که در طراحی دارد اما بر خلاف تصور ما  از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. خیالتان راحت چرا که هیچ چیز نمی توآند آن را تکان بدهد و دارای مقاومت بالاست و نگران ظرافت بیش از حد آن نباشید. 
 زیبایی منحصر به فرد فرفورژه
کمتر کسی پیدا می شود که از درب ها (درب فرفورژه) و نرده ها (نرده فرفورژه) و سایر و سایل فرفورژه که در محیط اطراف می بینیم خوشش نیاید و واقعا نمی توان منکر زیبایی درهای فرفورژه شد. بی شک می توان اظهار داشت که یک از مهم ترین عوامل موثر در زیبایی ساختمان،نقش های فرفورژه بر روی درب، پنجره و نرده ها است و اگر از این نوع فلز و طراحی استفاده نمی شد ظاهر ساختمان ها و نقش ها کاملا متفاوت  و میتوان گفت بی روح بود و از زیبایی که فرفورژه برخوردار است خبری نیود.
 تنوع فراوان فرفورژه
میتوان گفت یکی از برترین امتیازات فرفورژه تنوع بیش از حد در مدل ها می باشد. پس با خیال راحت می توانید هر مدلی که مد نظر خود دارید را طراحی و پیاده کنید.  در صورت تمایل می توانید کاتالوگ فرفورژه ثمین فلز را مشاهده کنید.
قیمت متناسب فرفورژه
قیمت فرفورژه مهمترین جزء در انتخاب می باشد و ما میخواهیم در یک موضوع جداگانه این موضوع را بررسی کنیم ولی به طور مختصر تنها موردی که میتوان گفت این است که محصولات فرفورژه از قیمت بسیار مناسب و عالی برخوردار می باشد.
عدم نیاز به مراقبت
با وجود ترکیباتی مثل چدن و آلومینیوم، این آهن شکل داده شده در مقایسه با سایر آهن های دیگر از مقاوت بالاتری برخوردار است و همین موضوع باعث می شود تا دیرتر دچار زنگ زدگی و اکسید شود.
نمونه فرفورژه
 فرفورژه حالت پذیری بسیار بالایی دارد، به دلیل همین حالت پذیری می باشد که از نرده های ساختمان، درب های پارکینگ و ورودی منازل گرفته تا ریز ترین وسایل دکوری در منازل را از جنس فلز فرفورژه مشاهده می کنیم ولی بیشترین کاربرد را در صنعت ساختمان سازی میبینیم که انواع نرده ها ، درب ها با این فلز طراحی و ساخته می شود . محصولات فرفوژه علاوه بر ظرافت و زیبایی که دارد بسیار مقاوم می باشد و طی مراحل مختلفی از جمله طراحی و قالب سازی ، ریختگری، آهنگری و جوشکاری آماده می شود. اما جالب است بدانید که محصولات ساخته شده توسط این فلز  با توجه به مراحلی که برای ساخت این محصولات وجود دارد قیمت مناسبی دارد و در ایران به دلیل قدمتی که فلزات از گذشته داشته است بیشترین صادرات را دارد . فرفوژه نیاز به مراقبت خاصی ندارد و با استفاده صحیح سالیان سال قابل استفاده می باشد و نیاز به تعویض مداوم ندارد . نرده ها و درب هایی که در ساختمان های مدرن، ویلاها و ... میبینیم کاملا بیانگر زیبایی و ظرافت و در عین حال مقاوم و کاربردی بودن این فلز می باشد . شاید به جرئت بتوان گفت که تنها فلزی که کاربرد بسیار فراوانی دارد و از درب های غول پیکر پارکینگ ها ورودی های ویلاهای لوکس، قسمت هایی از تخت خواب ها تا ریز ترین قسمت کار شده بر روی مبلمان منازل دیده می شود فرفورژه می باشد . 
در صورت تمایل می توانید مقاله سی ان سی فلزات را نیز مطالعه کنید .
همچنین برای اطلاعات در زمینه ساخت درب فرفورژه می توانید مقاله مرتبط با ساخت درب فرفورژه را مطالعه کنید .
لازم بذکر است کلمه فرفورژه توسط برخی کاربران فرفوژه نیز بیان می شود.
فیلم درمورد فرفورژه
فیلم درباره فرفورژه
فرفورژه چیست ؟
فرفورژه یک کلمه فرانسوی به معنی اهن زدن و در لغت به معنی اهن زدن یا آهن کوبیدن می باشد که در عام و لغات کاربردی امروزه به آن فرفروژه گفته می شود و تمام اهمیت بالای این فلز به قابلیت طراحی و ظرافت کاری ای که دارد می باشد.
مدل های مختلف فرفورژه کدام است ؟
مدل های مختلف فرفورژه در سایت موجود می باشد . همچنین در صورت نیاز می توانید جهت مشاهده مدل های بیشتر با ما تماس بگیرید.
قیمت فرفورژه چند است ؟
جهت اطلاع دقیق از قیمت فرفورژه با تیم ثمین فلز تماس بگیرید.
سفارش و خرید فرفورژه به چه صورت می باشد ؟
جهت سفارش ، مشاوره و خرید فرفورژه می توانید با موبایل 09129400036 تماس بگیرید .
تعداد بازدید این مطلب : 17049
اطــلاعات تمــاس
دفـتر مرکــزی: تـهرانـپارس
کارگاه : جاده قديم جاجرود ، بعداز شهرك صنعتی سياه سنگ، خيابان ٢٤ متری ابن سينا ،پلاك ٩٧
خـط ویــژه:  02177701322
موبایل: 09129400036  09129400037  09129400038
نماد اعتماد ملی
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد صنایع فلزی ثمین محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح